Dünya

Avustralya Kardinali George Pell, kilise korosundaki iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan 6 yıl hapis cezası aldı.

13 Mart 2019 Çarşamba 10:33

Avustralya’nın Melbourne şehrinde 1996'dan 2001'e kadar başpiskoposluk yapan ve bu dönemde 13 yaşlarındaki 2 erkek çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunan Avustralya Kardinali George Pell, Melbourne Bölge Mahkemesi'nde görülen davada suçlu bulundu.

Canlı yayınla televizyonda gösterilen duruşmada; 77 yaşındaki Pell'e, "Mağdurlar sana güveniyordu, sen makamını kullanarak güveni götüye kullandın" diyen yargiç Kardinali 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Katolik dünyasının çocuklara ilişkin suçlardan hapse gönderilen en üst makamdaki kişi Pell oldu. Haziran 2019’da temyiz hakkı olan Pell, üç yıl sekiz ay sonra da kefalet başvurusu yapabilecek.

MAĞDURLAR MUTLU

Davanın mağdurları, mahkeme önünde kararın açıklanmasını cep telefonlarından izledi. Duygulandıkları görülen cinsel taciz mağdurları, açıklanan kararla sevinç yaşadı.

Pell'in mağdur ettiği isimlerden Robb House, karar karşısında mutlu olduğunu ve Avustralya'da çocukların artık daha fazla güvende olacağını söyledi. 

George Pell, Vatikan'daki en yüksek rütbeli 3. kişi. Pell Vatikan'da Ekonomi Bakanlığı da yaptı.

X