İtalyan mahkeme skandal bir karara imza attı

UTANÇ VE ÖFKE

Dünya

Türkiye'de iyi hal indiriminin tartışıldığı şu günlerde İtalya mahkemesi tecavüz davasında skandal bir karara imza attı.

13 Mart 2019 Çarşamba 18:09

İtalya'da mahkeme 2017 senesinde görülen tecavüz davasında kadının tecavüz edilemeyecek kadar çirkin olduğu gerekçesiyle sanıklara ceza vermedi. Kararı bozan Yargıtay sanıkların yeniden yargılanmasına karar verdi. 

İtalya'da 2 erkek için 2015 senesinde Perulu bir kadına tecavüz ettikleri iddiasıyla dava açılmış, ancak 3 kadın yargıç şok etkisi yaratan bir karar vermişti. Kadının tecavüz edilemeyecek kadar çirkin olduğuna karar veren mahkemede sanıklar bütün suçlumalardan sıyrılarak serbest kalmıştı.

Dava ile ilgili notların bulunduğu dosyada, 3 kadın yargıcın, kadına ait fotoğraftan ve şahıslardan birinin kadını telefonuna 'viking' takma adıyla kaydetmesinden bu sonuca vardıkları ifadeleri vardı.

2017'de alınan karar Yargıtay'ın 5 Mart'ta cezayı iptal edip yeniden yargılanma emri vermesiyle ortaya çıktı. Yargıtay'ın yaptığı açıklamaya göre yeniden yargılanma kararı gelecek ay olacak.

Temyiz mahkemesinin ortaya çıkan bu kararı İtalya'da büyük tepkilere yol açarken mahkemenin önünde toplanan yaklaşık 200 kişi kararı 'utanç' ve 'öfke' diye bağırarak protesto etti.

X