Dünya

Kim Jong-un'un ağabeyini öldürme girişimi iddiasıyla yargılanan Endonezyalı kadın serbest bırakıldı.

12 Mart 2019 Salı 09:40

Geçtiğimiz sene, Kuzey Kore'nin Devlet Başkanı Kim Jong-un'un üvey ağabeyi olan Kim Jong-nam'ın Malezya'da suikaste uğraması sonucu ölmesinin ardından yargılanan Endonezya vatandaşı Siti Ayşe beraat etti.

Tahliye olan Siti Ayşe, özel bir uçakla Malezya'dan ayrılarak Cakarta'ya geldi. Havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Ayşe, süreç boyunca kendisine destek olan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Hukuk ve İnsan Hakları Bakanı Yasonna Laoly ve diğer tüm yetkililerine teşekkür ederek ülkesine dönmekten mutlu olduğunu söyledi.

Malezya’daki gözaltı sırasında herhangi bir tehdit almadığını ve kendisine iyi davranıldığı ifade etti. 2 sanık ile birlikte yargılanan Ayşe, mahkemenin dünkü duruşmasında, savcıların Ayşe hakkındaki cinayet suçlamalarını geri çekme kararı verince tahliye edilmişti.

KİM JONG-NAM SUİKASTI

Jong-nam, 13 Şubat 2017'de Kuala Lumpur'da havalimanında saldıraya uğrayarak yaşamını kaybetmişti. İddialara göre, suikast unsuru VX sinir gazıydı.

Havalimanı güvenlik kameralarından elde edilen görüntüler doğrultusunda Endonezyalı Ayşe ve Vietnamlı Huong gözaltına alınmıştı.

Savunmasında "kamera şakası" karşılığında kendisine 90 dolar verildiğini ileri süren Ayşe, Japon veya Koreli olduğunu düşündüğü kişilerin, kendisinden bebek yağına benzeyen bir madde ile bir televizyon programı için şaka yapmasını istediğini iddia etmişti.

Cinayetin diğer 2 sanığı idam cezasıyla yargılanmaya devam ediliyor.

X