Rusya'dan Kıbrıs'a ABD tehdidi

'ENGEL OLUN ' DEDİLER

Dünya

Rusya Dışişleri Bakanı, Kıbrıs’ı ABD’nin adadaki askeri varlığını artırmasına engel olma çağrısı yaptı ve aksi halde cevabi önlemlerin alınacağını aktardı

06 Aralık 2018 Perşembe 18:17

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kıbrıs’ı Amerika Birleşik Devletleri’nin adadaki askeri varlığını artırma planına ve Rusya karşıtı unsurları görmezden gelme konularına engel olma konusunda çağrıda bulundu. Zaharova ayrıca gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda cevabi önemlerin alınacağını da söyledi. 

‘İSTİKARARA ZARAR VERİR’ UYARISI

Zaharova, adadaki askeri varlığın artırılmasının ve adanın ABD ile NATO'nun Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'daki planlarına dahil edilmesinin adanın istikrarına zarar vereceğini ve Rusya'nın Kıbrıs'ı bu konuda uyardığını sözlerine ekledi.

'SİLAHLANDIRMA AMACIMIZ YOK'

Kıbrıs Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu, Zaharova'nın açıklamalarının sorulması üzerine hükümetin adadaki askeri varlığın artırılmasını amaçlamadığını söyledi.

Prodromu, "Kıbrıs'ın silahlandırılması gibi bir amacımız yok. Kıbrıs, elverişli coğrafi konumu nedeniyle yalnızca resmi talep olması veya memorandum yapılması halinde insani misyon tesislerine ev sahipliği yapıyor" diye konuştu.