Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor

MUHATABI DA KATILIYOR

Ekonomi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yarın toplanıyor. Bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de tespit komisyonunda yer alacak.

05 Aralık 2018 Çarşamba 17:55

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını yarın yapacak. İşveren sendikaları SGK teşviklerinin artırılmasını işçi sendikaları da yeni asgari ücrette enflasyon oranının dikkate alınmasını ve refah payı eklenmesini istiyor

Yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonda, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak. Bu kişi, Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi kadın bir işçi olacak.

TEŞVİKLER ARTIRILSIN

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç "İşverenlerimizin maliyeti, ekim ayından itibaren asgari ücret desteğinin kalkmasıyla yüzde 5 arttı. 2019 yılı için bu desteğin artırılarak uygulanmasını talep ediyoruz. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi uygulanan iş yerleri için SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesini istiyoruz" dedi.

ENFLASYON ORANI DİKKATE ALINSIN

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da "Yeni asgari ücrette, bu yıl gerçekleşen enflasyon oranı dikkate alınmalı. Bunun yanına ülkenin büyümesi ve gelişmesi de göz önünde bulundurularak refah payı da eklenmeli" diye konuştu.