Ankara Şehir Hastanesi Tıp Bayramı'nda açıldı

AÇILIŞI ERDOĞAN YAPTI

Gündem

Avrupa'nın en büyük hastanesi olma özelliğini taşıyan Ankara Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla açılıyor.

14 Mart 2019 Perşembe 13:50

Ankara'da bugün tarihi bir tören yaşanıyor. Avrupa'nın en büyük, dünyanın tüm birimleri tek seferde inşa edilen üçüncü büyük hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi'nin resmi açılışı yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin en büyük şehir hastanesinin açılışını gerçekleştiriyor.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK GÖSTERGE MÜJDESİ

Açılışta konuşma yapan Erdoğan, "Sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge konusunu seçimden sonra ele alacağız" şeklinde açıklamada bulundu.

Hastanelerin daha önce çok kötü durumda olduğunu dile getiren Erdoğan, eskiden sağlık için Türk vatandaşlarının yurt dışına gittiğini, şimdi ise tedavi için yurt dışından ülkemize gelindiğini belirtti.

Hastane merkezli kurulan bölgede 600 dönümlük bir sağlık merkezi kurulacağını ifade eden Erdoğan, burada kanser hastaları için tedavi yöntemlerinin kullanıldığını dile getirdi. İlaç sektöründe Türkiye'nin dışa bağımlılıktan kurtarılması gerektiğini ifade etti.

KÜÇÜK BİR ŞEHİR BÜYÜKLÜĞÜNDE

Böylece Adana, Kayseri, Mersin, Isparta, Manisa, Elazığ, Yozgat ve Eskişehir'den sonra 9. şehir hastanesi hizmete girmiş olacak. Küçük bir şehir büyüklüğündeki hastanede günde 30 bine yakın hasta kabul edilecek.

7 Şubat'ta hasta kabulüne başlayan hastanede nöroloji, ortopedi, genel ve kalp-damar cerrahisi servisleri açılmıştı.

2019/03/13/ankara-sehir-hastanesi.jpg

104 BİN MUAYENE YAPILDI

Haftaiçi 600 acil ve 7 bin muayenenin yapıldığı hastanede 7 Şubat'tan bugüne kadar 17 bin acil ve 104 bin poliklinik muayenesi gerçekleştirildi. Hastanenin yatak kapasitesi toplamda 3 bin 633.

Bu yatakların 586'sı Genel Hastane, 506'sı Nöroloji Ortopedi Hastanesi, 518'i Kadın-Doğum Hastanesi, 100'ü Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, 470'i Kalp ve Damar Hastanesi, 598'i Onkoloji Hastanesi, 555'i Çocuk Hastanesi ve 300'ü de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ne ait.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK LABORATUVARI

Hastanede dünyanın son teknolojisine sahip 131 ameliyathane var. Ayrıca tuvalet ve banyosu bulunan 2 bin 117 odaya sahip. Rekorları bünyesinde barındıran hastanede 904 poliklinik olacak. Yoğun bakım ünitesinde de 674 yatak bulunuyor.

Hastanede kemoterapi ünitesinde 127, iyot tedavi servisinde 10, yanık ünitesinde 24 ve diyaliz bölümünde 38 yatak var.

Hastanenin laboratuvarı da bugüne kadar Türkiye'nin gördüğü en büyüğü olacak. Hastanenin acil servisine günde 8 bir giriş bekleniyor. Aynı anda iki ambulans helikopter hastaneye inebilecek.

Ankara Şehir Hastanesi tam kapasiteye ulaştığında günde 30 bin hasta buradan faydalanacak.

X