Havacılıkta Boeing depremi

ABD LİSTE DIŞI

Gündem

Art arda gelen uçak kazalarından sonra ülkeler Boeing tipi uçakların girişini yasaklarken hava yolu şirketleri de filolarından çıkardı.

13 Mart 2019 Çarşamba 16:53

Uçak kazalarının artması sonucunda ülkeler ve hava yolu şirketleri harekete geçti ve Boeing tipi uçakların uçuşunu durdurdu. THY uçuştan çektiği Boeing 737 MAX tipi uçakları Genel Havacılık apronuna park etti  ve bu uçakların Türkiye'ye giriş - çıkışı yasaklandı.

2019/03/13/thy.jpg

Türkiye, Avustralya, Umman ,Singapur, İngiltere, Çin, Almanya, Malezya, Fransa ve İrlanda Boeing 737 MAX 8 uçakların hava sahalarını kapadıklarını duyurdu.

Ülkeler, Etiyopya'daki uçağın düşüş nedeni ile ilgili net bilgiler elde edilene kadar uçakların ülkelerine girişini yasakladığını duyurdu. Rusya’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan S7’den yapılan açıklamada net bir rapor çıkana kadar filosundaki 2 uçağın uçuşlarını geçici olarak askıya aldığını duyurdu. 

2019/03/13/boening.jpg

Fransız Sivil Havacılık Yönetimi'nden gelen açıklamada ise filolarında Boeing tipi uçak olmadığını ancak ülkeye bu modelin uçaklarının girişini yasakladıklarını duyurdu.

Avrupa Havacılık Otoritesi de Boeing 737 MAX 8 tipi uçaklara Avrupa havasının kapatıldığını açıkladı.

ABD UÇUŞLARI DURDURMADI

ABD Federal Havacılık Kurulu, Boeing 737 MAX tipi uçaklarda bir sorun olmadığını ve uçuşların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini açıkladı. 

X