Çavuşoğlu NATO toplantısında açıkladı:

F-35 ile ilgili görüştüler

Gündem

Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Mevlüt Çavuşoğlu Erdoğan ile Trump’ın F-35 konusunda görüştüğünü açıkladı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 17:58

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "F-35 konusunda Trump ile Cumhurbaşkanımız G20'de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı. Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz" dedi.

"Jeffrey'nin Astana süreci açıklaması çok talihsiz bir açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum"

"HEM RUSYA'NIN HEM UKRAYNA'NIN HAKLARI VAR" 

"El konulan gemi ve mürettebat serbest bırakılmalı. Kerç Boğazı'nda hem Rusya hem de Ukrayna'nın hakları var. Bir daha gerginliğe yol açmamak için iki ülkenin koordine etmesi gerekiyor. Bundan sonra sorunun yaşanmaması için biz de elimizden gelenleri yapacağız."

"Bizim büyükelçiliğimizde çalışan tercüman arkadaşlarımız var. Bu işi soruşturacağız ve açığa çıkması için gerekenleri yapacağız. Kendi büyükelçiliğimiz bünyesindeki arkadaşlarımızla bu işi yapıyoruz."

KAŞIKÇI SORUŞTURMASI

"NATO toplantılarında birçok mevkidaşım uluslararası soruşturmaya gerek var mı yok mu diye sordular. Biz Suudi Arabistan'daki soruşturmalardan bilgi edinemedik. Suudi Arabistan'ın şeffaf olması gerekiyor. Çelişkili ifadeler görüyoruz. Soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz" dedi.