EYT'lilerden Ankara mesajı

Hesabını soracağız

Gündem

EYT mağdurları hükümetin isteklerine cevap vermediği gerekçesiyle Anıtkabir'e geldi.

10 Şubat 2019 Pazar 16:26

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), bugün Ankara'da sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için buluştu.

EYT’liler hükümete ‘Hesabını soracağız’ diye seslendi.

Daha önce İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Samsun'da da buluşmalar düzenleyen onbinlerce EYT'li, bu kez Başkent'ten 'EYT'liler gündemimizde yok' diyen hükümete seslenmek için biraraya geldi. 

Bugün saat 9.30'da Anıtkabir'de bulaşarak saygı duruşunda bulunan EYT’liler, saat 13.00'da Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde toplandı. 

MECLİS'TE SORUNLARINA ÇÖZÜM BULAMADILAR

 "Devlet bize 'gençsin, yaşı beklerken başka bir yerde çalış diyor; iş başvurularında ise 'senin yaşın çok, işe alamayız' diyorlar. Biz ne yapalım?" diyen EYT'liler, Meclis'te de sorunlarına çözüm bulamadı. Bunun üzerine Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında örgütlenerek binlerce EYT'linin katılımıyla toplantılar düzenlemeye başladı.

Prim gün sayısını doldurup, yaşı doldurmayı bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağdurları haklarını aramaya devam ediyor. EYT mağdurları EYT kanunu çıkması için anayasal hakları olan çerçeve içerisinde mağduriyetlerinin giderilmesi için 81 ilde çeşitli etkinliklere seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor. EYT'liler daha önce İstanbul, Bursa ve İzmir'de çeşitli etkinlikle bir araya gelmişti. 

EYT MAĞDURLARI NE İSTİYOR?

Kamuoyunda EYT ile ilgili "Erken emekli olmak istiyorlar" şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Gönül Boran Özüpak, "Bizim talebimiz erken emeklilik değil. Kazanılmış haklarımızın iade edilmesini bekliyoruz" dedi. Taleplerinin hükümet tarafından ekonomik yük olarak görülmesini de eleştiren Özüpak, "Böyle bir ekonomik yükün kaldırılamayacağı belirtiliyor. Biz bunun bedlini fazlaca ödedik. Haklı talebimizin arkasındayız. Göz ardı edilmeyi kabul etmiyoruz" diye konuştu.