Gündem

Eş başkanların aralarında bulunduğu HDP'li milletvekillerin İstiklal Caddesi'nde yapmayı planladığı yürüyüşe polisten izin çıkmadı.

11 Şubat 2019 Pazartesi 14:21

Eş başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin de aralarında bulunduğu HDP'li milletvekillerinin İstiklal Caddesi'nde yapmayı planladığı yürüyüşe polisten izin çıkmadı. 

Taksim Hill Otel'in önünde basın açıklaması ve kısa süreli oturma eylemi yapan milletvekiller, daha sonra İstiklal Caddesi'nde kısmi bir yürüyüş gerçekleştirdi. 

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, vekillere yönelik engellemeyi 'tecritin fotoğrafı' olarak niteledi. 

HDP Eş Başkanı Buldan, "Bugün hep birlikte tecrit edildik. Galatasaray Meydanı'na gitmemiz İçişleri Bakanı'nın talimatıyla engellenmiştir. Adam olmak, insan olmak değildir; insan olmak ölümleri durdurmanın gereğini yapmaktır" dedi. 

HDP'li milletvekilleri, saat 11.00 sıralarında yürüyüşün başlayacağı Taksim Hill Otel'de bir araya geldi. Polis, 11.30'da başlanması beklenen yürüyüşe izin vermedi. 

HDP'liler daha sonra Taksim Meydanı'nda bulunan otelin önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. 

2019/02/11/lk.jpg

İstiklal Caddesi’nde çok sayıda sivil polis olduğu, Mis Sokak girişinin de TOMA tarafından kapatıldığı görüldü.  Aralarında Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da bulunduğu çok sayıda HDP'li vekil yürüyüşe katılmak için Taksim'de bulundu. 

2019/02/11/gg.jpg