İnşaat kazısında bulunan tarihi eserler gizleniyor iddiası

DOĞRU MU?

Gündem

Kadıköy'de boş arazide yapılan kazı çalışmaları sırasında tarihi yapı kalıntılarına rastlandı. Konuyla ilgili kamuoyuna net bir bilgi sağlanmadı.

13 Mart 2019 Çarşamba 15:10

Kadıköy'deki Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi'nin yanında bulunan boş arazide kazı çalışmasına başlandı. Daha önce otopark olarak kullanımda olan boş alanda, kazı sırasında antik yapılara rastlandı.

İNŞAAT ALANINDA TARİHİ YAPI BULUNDU

Etrafı çevrilen kazı alanında bulunan tarihi yapılar üzerinde çalışma başlatıldı. Bölgede bulunan bir vatandaş tarafından fotoğrafları çekilen alana ilişkin belediyeden açıklama bekleniyor. Öte yandan, daha önce bölgenin yakınındaki bir otel inşaatı için yapılan kazılar sırasında da Bizans dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmuştu.

2019/03/13/insaat-kazisinda-bulunan-tarihi-eserlere-ne-olacak.jpg

ARKEOLOJİK İNCELEME YAPILDI MI?

Konunun uzmanları, Kadıköy bölgesinde arkeolojik bulguların daha detaylı incelenmesini talep ederek arkeologlara çağrıda bulundu. Öte yandan, fotoğrafta çalışan baretli şahısların arkeolog olduğu ve kalıntılara ilişkin incelemede bulunduğu tahminleri de iddialar arasındaydı. Ancak vatandaşlar, konuyla ilgili net bir açıklama beklendiği konusunda hemfikir oldu. Tepe Nautilus AVM'nin arazisinin hemen yanında yer alan kazı alanına ilişkin inceleme yapılması ve sonuçların kamuoyuna sunulması bekleniyor. 

X