Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi başladı

İLK AKILLI ŞEHİR: ESENLER

Gündem

Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) ev sahipliğinde başladı. Kongre 3 gün sürecek.

13 Mart 2019 Çarşamba 14:49

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 3 gün sürecek Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Kongre boyunca akıllı şehirciliğin geleceğine dair proje ve tasarımlar ele alınacak.

Kongrenin açılışında bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu platformun ilham verici fikirleri ortaya çıkaracağını ifade etti.

Ak Parti olarak vatandaşların günlük hayatını kolaylaştıran işler yapmayı motto edindiklerini belirten Varank, bu mottonun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilan ettiği 31 Mart Yerel Seçim Manifestosuna da yansıtıldığını hatırlattı.

Kentsel tasarım üzerinde önemle durduklarını kaydeden Varank, "Şehirlerin ve sakinlerinin ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayıp yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız. Altyapı ve üst yapı projelerimizi her şehrin asli karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacağız. Teknolojinin imkanlarını şehirlerimizde en iyi şekilde kullanacak, Akıllı Şehirlerle yeni ufuklar açacağız. Bu kapsamda belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, enerjiden, cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz.Bunları yaparken milli teknolojileri, milli çözümleri teşvik edecek ve vatandaşımızın emrine sunacağız." dedi.

İLK AKILLI ŞEHİR VE MOBİLİTE UYGULAMASI ESENLER'DE HAYATA GEÇİYOR

Esenler'de akıllı şehir çözümlerinin hayata geçirilmesine ilişkin iş birliğine yarın imza atılacağını söyleyen Bakan Varank; "Esenler Belediyesine devredilen 8,7 milyon metrekare alanla birlikte sıfırdan yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esenler Belediyesi ve tabi Büyükşehir Belediyemizle iş birliği halinde 5 yıllık bir ortak çalışmada karar kıldık. Böylece Esenler’de insanımızın hayatını kolaylaştıracak ve refahını artıracak birçok teknolojik yeniliğe imza atacağız." açıklamasında bulundu.

Hedeflerinin medeniyetin güzelliklerinin yansıtıldığı, üretken, insan odaklı ve yenilikçi bir bilişim şehri oluşturmak olduğunu aktaran Bakan Varank; "Şehrimizde yenilenebilir akıllı enerji kaynakları aracılığıyla, bireysel ve ortak elektrik üretimi yapılabilecek. Yaygın ve entegre güvenlik sistemleriyle okullar, sokaklar ve parklar çok daha güvenli olacak. Otonom araçlar ve akıllı mobiliteyle çok daha düşük maliyetle, etkin bir ulaşım mümkün hale gelecek. Akıllı kavşaklar, akıllı aydınlatmalar, akıllı sulama sistemleri ve akıllı atık yönetimi gibi uygulamalar kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak. Doğayı yormayan, çevreci bir yaşam hakim olacak. Sensörlerle donatılmış altyapı ve üst yapı sistemleri, arıza ve aksaklıkları anlık olarak bildirecek; hizmetlerin kesintisiz ve verimli bir şekilde sürdürülmesine olanak sağlayacak. Esenler Milli Teknoloji Hamlemiz doğrultusunda, yerli ve milli teknolojiüretiminde de önemli bir yere sahip olacak. Ülkemizin ilk akıllı şehir ve mobilite uygulama test merkezini burada hayata geçireceğiz. Avrupa’da elektrikli ve otonom araçların en son uygulamalarının gerçek ortamında denenebileceği bir şehri burada inşa edeceğiz."

Kurulacak olan teknoloji geliştirme bölgesinin, İstanbul’un göbeğinde akıllı şehircilik, yazılım ve bilişim teknolojilerinin geliştirildiği ve üretildiği bir ekonomik merkez olacağını ifade eden Varank, burada öğrencilerin de Deneyap Teknoloji Atölyeleri, bilim merkezleri gibi altyapılarla, teknoloji alanında kendilerini geliştirme ve katma değer üretme fırsatı bulacağını söyledi.

Bu proje ile birlikte tüm şehre teknoloji üretim kültürünü ve farkındalığını hakim olmasını istediklerinin altını çizen Varank, “Ülke genelinde bir rol model olarak takip edilecek ve büyük etki oluşturacak." dedi.

"TÜBİTAK DESTEKLENECEK"

Bütün bu teknolojik uygulamaların üretiminin yurt içinde yapılması için bakanlık olarak üstün bir gayret sarfettiklerini belirten Varank, TÜBİTAK’ın, şimdiye kadar akıllı şehirler alanında 103 milyon liralık bütçeye sahip 20 farklı projeyi desteklediğini, bu projelerin, sanal gerçeklik, coğrafi bilgi sistemleri, nesnelerin interneti, matematiksel model geliştirme, paralel programlama yazılımları, hareket algılama ve görüntü işleme teknolojileri gibi konuları kapsadığını kaydetti.

2019 ve 2020’de akıllı şehirler temalı çağrıların yapılacağının bilgisini veren Varank, enerji verimliliği, enerjide dijitalleşme, elektrikli ve otonom araçlar, yenilenebilir enerji, ve atık yönetimi konularında destekler sağlayarak girişimcilerin, teknoloji geliştiricilernin çağrısına sunacaklarını söyledi.

TÜBİTAK’ın Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) ile de akıllı şehir kavramına hizmet eden teknolojik projeleri destekleyeceklerini belirten Varank; bu yolla, teknolojide milli çözümlerin geliştirilmesinde başarı sağlayacaklarını söyledi.

Varank, maddi desteklerin yanında teknoloji ekosistemlerinin de daha güçlenmesi için yapılan çalışmaların da hızla sürdürüldüğünü ifade eden Varank, şöyle konuştu:

"Fikri üreten, Ar-Ge’sini yapan, yüksek kaliteyle ürünü somutlaştıran ve son aşamada piyasaya sunan yenilikçi girişimlerin hızla çoğalmasını arzu ediyoruz. Teknoparklar, Ar-Ge ve tasarım merkezleri bu işletmelere ev sahipliği yapan mekanlar. Başarının sırrı teknolojiyi geliştirip, bunu ürüne dönüştürmekte. Bakın Türkiye teknoloji tabanlı girişimlerde ciddi bir sıçrama potansiyelini barındırıyor. Microsoft tarafından satın alınan Citus Data bunun en güzel örneklerinden birisi. Bu ve benzeri örnekleri daha da çoğaltmanın peşindeyiz. Milli Teknoloji Hamlemizi tüm Türkiye’ye yaymak, teknoloji üretiminde bilinci artırmak ve gençlerimizin eşsiz potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Biliyorsunuz Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyesinin düzenleyici kuruluşlar içinde olduğu ülkemizin en büyük havacılık, uzay ve teknolojifestivali Teknofest’in ilkini geçen sene gerçekleştirdik. Oldukça başarılı geçen bu festivalle çok önemli bir ivme yakaladık."

Geçen hafta Teknofest yarışma başvurularının açıklandığını, şimdiye kadar 6 bin 774 takımın Teknofest’e başvurduğunu, bir önceki seneye göre yüzde 60’lık bir artış gerçekleştiğini belirten Varank, bazı alt dallara başvuruların hâlen devam ettiğini aktardı.

Bakan Varank, “İstanbul, bizim muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma yolunda bayraktarlığımızı yapıyor. Türkiye’nin gelişmişliğinin nişanesi İstanbul’dur.” diyerek İstanbul'un önemine dikkat çekti.

"BİNALİ YILDIRIM İSTANBUL İÇİN BİR ŞANS OLACAKTIR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1994’te İstanbul’da blediye başkanı olduğunda, sadece İstanbul’un kalkınmasına değil, Türkiye’nin de kalkınmasına da öncülük ettiğini ifade eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O'nun İstanbul’da başlattığı hizmet mücadelesi, kalkınma hamlesi, tüm Türkiye’ye dalga dalga yayıldı. 1994’ten önce dünya İstanbul’a baktığında nasıl bir Türkiye görüyorsa, bugün baktığında tam tersini görüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, medeniyetler başkenti, varlığımızın sembolü İstanbul’u büyük bir hizmet seferberliğiyle şanına yaraşır bir dünya şehri yaptı. Çok değil, 25 yıl önce çöp dağlarıyla, çamurla, çukurla, susuzlukla anılan bir şehir vardı. Ben Yedikule’de büyüdüm. Anacığımla beraber 5. kattaki evimize taşıdığım su bidonları asla aklımdan çıkmaz. Gece yarıları kalkıp belki bir saat su akar diye tuttuğumuz nöbetleri de asla unutmam. Ama hamdolsun bugün tüm bu sıkıntıları geride bırakan, sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı mega projelerine ev sahipliği yapan bir İstanbul var.

İşte bugün burada akıllı şehir kavramının konuşulduğu, projeleriyle dünyaya örnek olacak bir İstanbul var. Böyle bir şehre de ancak bu şehirdeki mega projelerin mimarı, bu vizyonun emektarı bir isim belediye başkanı olarak yakışırdı. Sayın Binali Yıldırım’ın Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte bu şehre, İstanbul’a kazandırdıklarını benim anlatmama gerek yok. Kendisinin de dediği gibi Binali Yıldırım’ı Binali Yıldırım yapan İstanbul’dur, burada yaptığı güzel hizmetlerdir. 40 yıldır Cumhurbaşkanımızla olan yol arkadaşlığında, koltuk sevdalısı değil millet sevdalısı olarak nice sınavlarda nasıl dik duruş sergilediğinin ben de bizzat şahidiyim. Onun bu devlet adamlığı, hasbiliği, hizmet sevdası, iş bitiriciliği, vizyonu bu şehir için, İstanbul için bir şans olacaktır.”

Varank, vatandaşların bu şansın farkında olarak, 31 Mart’ta Binali Yıldırım’a çok büyük bir destek vereceklerine yürekten inandığını belirterek, İstanbul’daki hizmet döneminin, kesintiye uğramadan, yeni akıllı teknolojilerle katlanarak devam edeceğini söyledi.

Bakan Varank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bu güzel kongrede emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, 3 gün boyunca teknoloji alanında yeni iş birliklerinin kurulmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Bakan Varank’a içinde 50 TL yüklü İstanbulkart hediye edildi ve kurdele kesimiyle kongrenin açılışı gerçekleştirildi. Varank, Binali Yıldırım ve beraberindekiler fuar alanını gezdi. 

X