Kültür Sanat

14 Mart Tıp Bayramı'nın az bilinen hikayesini Maltepe Üniversitesi gün yüzüne çıkardı. Araştırma kapsamında arşivler taranarak, tanıklarla görüşüldü.

14 Mart 2019 Perşembe 12:48

14 Mart tarihi 1919 yılından itibaren Milli Mücadelenin sembol tarihi olmuştur ve Türk Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Maltepe Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 14 Mart'ın nasıl ortaya çıktığı ve ilk kez nasıl kutlandığı bilgilerine ulaşıldı.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeliha Özer, 14 Mart'ın sadece Türkiye'de Tıp Bayramı olarak kutlandığını ve bugünün ortaya çıkışının Milli Mücadele yıllarına  dayandığını anlattı.

2019/03/14/zeliha-ozer.jpg

Özer, Osmanlı'nın 1. Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılmasından sonra İngilizlerin şehri kuşattığını ve limana yakın olan Tıbbiye-i Şahane binasına el koyduğunu anlattı. Tıbbiyeli öğrencilerin ufak bir bölüme sıkıştırıldığını söyleyen Özer öğrencilerin bu duruma sessiz kalmadığını ve örgütlenerek işgali protesto etmek için hazırlık yaptıklarını söyledi.

2019/03/14/tip-bayrami.jpg

Özer, öğrencilerden Hikmet Bey'in başı çektiği protestoda yapılan planın dev Türk Bayrağı'nın okulun iki kulesinin arasındaki çatıdan dalgalandırmak olduğunu söyledi. Yapılan bu protestodan sonra öğrencilerin tutuklandığını anlatan Özer, Hikmet Bey'in ve arkadaşlarının bahanelerinin hazır olduğunu söyledi.

2019/03/14/tip-bayrami_1.jpg

14 Mart 1827 tarihi, Osmanlı’da ilk modern tıp öğreniminin başladığı tarih olarak kabul edildiği için öğrencilerde bugünü Tıp Bayramı olarak kutladıklarını söylemişti. Özer'in anlatmasına göre İngilizler bu eylemi görmezden gelmek zorunda kalarak öğrencileri serbebst  bıraktı ve 1919 yılından itibaren 14 Mart Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

 

X