Yapay zeka doktorların yerini alır mı?

Türkiye'de oran %8

Sağlık

Yapay zekanın gün geçtikçe gelişmesi meslek gruplarını tehdit ediyor ancak insanlar robot doktorların hizmet vermesini istemiyor.

13 Mart 2019 Çarşamba 16:20

Yapay zeka teknolojisinin gittikçe gelişmesi ve insanlara ait özelliklerin eklenmesi meslek gruplarını tehdit ediyor. Geçtiğimiz aylarda Çin'de yayın yapan bir kanal spiker olarak yapay zekayı ekrana çıkartmıştı. Oxford ve Yale Üniversitelerinde 352 bilim insanı ile görüşerek yapılan araştırmaya göre 2053 yılında robotların cerrah olarak çalışabiecekleri söylendi ancak insanlar bu konuda hemfikir değil. 

Barem ve küresel ortağı WIN 40 ülkede 30 bin 890 kişiyle görüşerek insanların teknolojik bakımdan gelişen robotlara bakış açısını araştırdı. İnsanların yüzde 7'si robotlar cerrah olsun dedi. Yapılan araştırmada da Türkiye'den yüzde 8 gibi bir oran elde edildi. Memnuniyetin en yüksek olarak ifade edildiği ülke ise Hindistan( yüzde 24) oldu.

Ortalamaya göre yüksek oranlar ülkelerin ya bu konulardaki çalışmalarına ya da sağlık sistemlerdeki sorunlarını ortaya koyuyor.

Doktorların yaptığı hiçbir işi robotların yapamayacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 29 iken en yüksek katılımı Almanya (yüzde 43) ve Türkiye (yüzde 42) gösteriyor.

X